GaFSC Logo

Georgia Figure Skating Club

U.S. Figure Skating Logo
Member Club #952
 
Back to Results

2002 Atlanta Open June 13th - 16th
Results of Skaters from Georgia FSC
 

Adult Bronze Compulsories - Final Standings

1           Ginger Whatley

Adult Bronze Jumps - Final Standings

1           Ginger Whatley

4           Cathy Procaskey

Adult Bronze Ladies Freeskate - Final Standings

1           Ginger Whatley

6           Cathy Procaskey

9           Yvonne Rees

Adult Gold Spins - Final Standings

1           Jennifer Silas

Adult Pre-Bronze Ladies Freeskate - Final Standings

7           Denise Evans

Adult Silver Ladies Freeskate - Final Standings

1           Jennifer Silas

Adult Silver/Gold Showcase - Final Standings

4           Jennifer Silas

Intermediate Jumps - Final Standings

4           Shea McCurley

9           Tina Pulchalski

10           Traci Trippe

Intermediate Ladies Short Program - Group A - Final Standings

14           Traci Trippe

Intermediate Ladies Short Program - Group B - Final Standings

7           Shea McCurley

Intermediate Ladies Short Program - Group C - Final Standings

15           Sharon Sibley

Intermediate Spins - Group A - Final Standings

5           Shawn Sibley

Intermediate Spins - Group B - Final Standings

4           Shea McCurley

7           Traci Trippe

Intermediate, Novice, Junior Showcase - Final Standings

2           Krystal Ostrowski

Juvenile Boys Freeskate - Final Standings

2           Alexander  Aiken
Ladies Prelimnary Solo  Dance - Final Standings

1-TIE    Traci Trippe

Ladies Prelimnary Solo  Dance - Standings for the First Dance

2           Traci Trippe

Ladies Prelimnary Solo  Dance - Standings for the Second Dance

3           Traci Trippe

No Test B Girls Freeskate - Group  B - Final Standings

3           Hailey Rohn

No Test Compulsories Group C - Final Standings

1           Sarah Sussman

No Test Compulsories Group D - Final Standings

2           Ariel Collins

6           Nadya Reis

7           Alexis Kirkham

No Test Girls Freeskate A - Group E - Final Standings

1           Ariel Collins

No Test Girls Freeskate A - Group F - Final Standings

2           Stephanie Bargeron

3           Brittany Cropper

No Test Showcase Group B - Final Standings

4           Bronte Taylor

No Test Spins - Group B - Final Standings

1           Hailey Rohn

3           Alexis Kirkham

4           Ariel Collins

5           Bronte Taylor

Novice Jumps - Final Standings

3           Krystal Ostrowski

Novice Spins - Final Standings

5           Krystal Ostrowski

Open Juvenile Girls Freeskate - Final Standings

3           Traci Trippe

7           Sharon Sibley

Open Juvenile Jumps - Final Standings

3           Sharon Sibley

Pre-Juvenile Boys Freeskate - Final Standings

4           Christopher  Nolan

Pre-Juvenile Compulsories Group A - Final Standings

6           Shelby Mueller

Pre-Juvenile Compulsories Group B - Final Standings

8           Sarah Wilson

Pre-Juvenile Compulsories Group D - Final Standings

6           Joy Sczublewski

Pre-Juvenile Girls Freeskate Group A - Final Standings

2           Chelsea Bushue

5           Amelia Bradley

Pre-Juvenile Girls Freeskate Group B - Final Standings

11           Sarah Wilson

Pre-Juvenile Girls Freeskate Group C - Final Standings

2-TIE    Caroline Guo

Pre-Juvenile Jumps - Group A - Final Standings

2           Amelia Bradley

Pre-Juvenile Jumps - Group B - Final Standings

6          Laura Sims

8           Sarah Wilson

10           Abigail Morgan

Pre-Juvenile Jumps - Group C - Final Standings

4           Caroline Guo

6           Andrea Ivan

Pre-Juvenile Spins - Group A - Final Standings

5           Amelia Bradley

Pre-Juvenile Spins - Group B - Final Standings

4          Laura Sims 

7           Chelsea Bushue

8           Hannah Leigh Jones

Pre-Juvenile Spins - Group D - Final Standings

1           Andrea Ivan

2           Joy Sczublewski

3           Ashley Holliman

4           Caroline Guo

Pre-Juvenile/Open Juvenile  Showcase - Final Standings

2           Traci Trippe

Preliminary Girls Compulsories Group A - Final Standings

5           Kelly Neary

6           Abigail Morgan

9           Megan Leftwich

Preliminary Girls Compulsories Group B - Final Standings

3           Chelsi LeBlanc

8           Samantha Searles

Preliminary Girls Compulsories Group C - Final Standings

1           Megan Neary

7           Hannah Leigh Jones

Preliminary Girls Compulsories Group D - Final Standings

6           Felicia Barth-Aasen

7           Alicia Armstrong

9           Ashley Spellman

Preliminary Girls Freeskate Group A - Final Standings

5           Shelby Mueller

6           Katherine Stamey

8           Abigail Morgan

Preliminary Girls Freeskate Group B - Final Standings

3           Chelsi LeBlanc

10           Hannah Leigh Jones

Preliminary Girls Freeskate Group C - Final Standings

1           Alicia Elgin Caldwell

6           Holly Faris

9           Felicia Barth-Aasen

Preliminary Girls Freeskate Group D - Final Standings

1           Ashley Holliman

2           Joy Sczublewski

4           Andrea Ivan

9           Alicia Armstrong

Preliminary Jumps - Group A - Final Standings

5           Kristie Chepaitis

6           Shelby Mueller

8           Kelly Neary

Preliminary Jumps - Group B - Final Standings

3           Chelsi LeBlanc

4           Katherine Stamey

9           Jennifer Gresenz

Preliminary Jumps - Group C - Final Standings

1           Alicia Elgin Caldwell

2           Holly Faris

7           Felicia Barth-Aasen

9           Alicia Armstrong

Preliminary Spins - Group A - Final Standings

2           Shelby Mueller

5           Kelly Neary

Preliminary Spins - Group B - Final Standings

2           Chelsi LeBlanc

4           Abigail Morgan

6           Katherine Stamey

7           Jennifer Gresenz

Preliminary Spins - Group C - Final Standings

5           Holly Faris

7           Megan Neary

Preliminary Spins - Group D - Final Standings

2           Felicia Barth-Aasen

9           Alicia Armstrong

Pre-Prelilimary A Girls Freeskate Group B - Final Standings

6           Samantha Searles

8           Megan Leftwich

12           Lauren Beelen

Pre-Prelilimary A Girls Freeskate Group C - Final Standings

3           Emily Pepin

10           Mary Williams

Pre-Prelilimary A Girls Freeskate Group D - Final Standings

7           Kara Barlow

9           Naomi Gunadeva

10           Ashley Spellman

14           Courtney Kingston

Pre-Prelilimary B Boys Freeskate - Final Standings

2           Brad Martin

Pre-Prelilimary B Girls Freeskate Group A - Final Standings

2           Kristie Chepaitis

4           Naomi Bradley

11           Kelly Neary

Pre-Prelilimary B Girls Freeskate Group B - Final Standings

9           Jennifer Gresenz

Pre-Prelilimary B Girls Freeskate Group C - Final Standings

2           Laura Andrews

3           Kayla Ridgely

4           Megan Neary

5           Kim Ruiz

Pre-Preliminary Compulsories Group F - Final Standings

1           Chelsea Sanders

Pre-Preliminary Jumps - Group A - Final Standings

1           Naomi Bradley

Pre-Preliminary Jumps - Group B - Final Standings

6           Lauren Beelen

Pre-Preliminary Jumps - Group C - Final Standings

5           Emily Pepin

6           Ashley Spellman

8           Naomi Gunadeva

Pre-Preliminary Showcase - Group C - Final Standings

6           Reanna Daniels

7           Ashleigh Malthy

Pre-Preliminary Spins - Group A - Final Standings

4           Naomi Bradley

6           Kristie Chepaitis

8           Megan Leftwich

Pre-Preliminary Spins - Group B - Final Standings

5           Emily Pepin

7           Brad Martin

9           Lauren Beelen

Pre-Preliminary Spins - Group C - Final Standings

2           Naomi Gunadeva

5           Laura Andrews

6           Ashley Spellman

Senior Ladies Spins - Final Standings

1           Kristen Treutle

Junior Jumps - Final Standings

3           Kristen Treutle

Junior Ladies Short Program - Final Standings

5           Kristen Treutle 

Junior Ladies Freeskate - Final Standings

5           Kristen Treutle 

Pre-Juvenile Girls Freeskate Group B - Final Standings

1           Laura Sims

Juvenile Compulsories Group A Final Standings

4           Laura Sims